Ściana z mozaiki kamiennej

Płytki mozaikowe nadają łazience wyjątkowy styl. Dzięki mozaikom kamiennym masz wiele możliwości i możesz pokryć wszystko, od małych powierzchni po duże ściany w całym pokoju. Oto kilka wskazówek, jak uzyskać idealną mozaikę w łazience.

Zasadniczo mozaika kamienna to forma sztuki dla powierzchni, które składają się z małych części. Praktyczną cechą mozaik jest to, że są bardzo uniwersalne — można je uzyskać z różnych materiałów i ozdobić zarówno małe, jak i duże powierzchnie w łazience.

Płytki mozaikowe otworzą zatem wiele możliwości dekoracji, zarówno w łazienkach, kuchniach, jak i korytarzach.

Gdzie chcesz mozaikę?

Na rynku jest coraz większy wybór płytek mozaikowych. Materiałów jest wiele i możesz wybierać między mozaiką szklaną, mozaiką kamienną, mozaiką specjalną.

Powszechnie uważa się, że ściany łazienki muszą być pokryte tym samym materiałem. Nie musi tak być. Świetnym sposobem na stworzenie wyrazistego wyglądu w pomieszczeniu jest dodanie mozaiki do niektórych małych obszarów, takich jak blat lub obszar rozbryzgowy. Zapewni nie tylko naprawdę niepowtarzalny wystrój. Wybierz rodzaj mozaiki, która dobrze komponuje się z wystrojem, który już masz.

Od czego zacząć?

Kiedy zaczynasz układać kafelki, bez względu na to, czy są to mozaiki, czy inne rodzaje płytek, najważniejszym fundamentem jest przygotowanie powierzchni. Posiadanie idealnej, równej powierzchni przed ułożeniem płytek ustanowi standard tego, jak będzie wyglądał wynik.

Zanim zaczniesz tworzyć mozaikę, powinieneś sprawdzić ściany poziomicą. Jeśli masz doły, wycięcia lub inne nierówności w ścianie, powinieneś wyrównać je za pomocą np. szpachli.

Weź również trochę papieru ściernego i przejedź nim miejsca na ścianie, żeby żadne grudki nie zawadzały ani naklejki. Im mniejsze będą płytki na ścianie, tym ważniejsze jest, aby ściana była całkowicie płaska.

Bądź dokładny i cierpliwy

Układanie płytek to precyzyjne zadanie. Wymaga dobrego przygotowania i planowania, a także dokładnych pomiarów.

Małe mozaiki pochodzą z dużych sieci, arkuszy lub desek. Dlatego mogą być dość ciężkie, ale wciąż jest łatwiejsze niż dodawanie jednego małego kafelka na raz.

Zacznij od dokładnych pomiarów ściany, aby zobaczyć, ile całych sieci można zmieścić. Następnie zmierz, ile siatek musisz wyciąć i dopasuj, aby pokryć całą ścianę – więcej zobaczysz na ekspercilazienek.pl