Gres to najpopularniejszy rodzaj płytek ceramicznych, który znajduje wszechstronne zastosowanie. Jest wykorzystywany w domach, mieszkaniach, budynkach publicznych. Płytki gresowe różnią się między sobą, jednak najczęściej wybierany jest gres szkliwiony – wygląda estetycznie i jednocześnie zapewnia wysoką jakość podczas użytkowania.
Gres szkliwiony – do jakich pomieszczeń się nadaje?
Gres szkliwiony na etapie produkcji otrzymuje dodatkową, szkliwioną powłokę ochronną. Dzięki temu zwiększa się odporność mechaniczna materiału, obniżona jest nasiąkliwość. Płytki gresowe szkliwione znajdują zastosowanie w każdym pomieszczeniu, w szczególności tam, gdzie pojawia się woda czy para wodna. Kuchnia, łazienka czy korytarz – płytki ceramiczne są zawsze dobrym wyborem i dodatkowo można je z powodzeniem stosować przy ogrzewaniu podłogowym. Gres szkliwiony występuje w wersji matowej oraz wykonanej na wysoki połysk, przy tym może imitować beton, drewno czy naturalny kamień.
Wady gresu szkliwionego
Chociaż gres szkliwiony sprawdza się w budownictwie mieszkaniowym i ma uniwersalne zastosowanie, należy pamiętać o tym, że nie jest pozbawiony wad. Szkliwiona powłoka może ulec uszkodzeniu, jeśli na płytkę upadnie ciężki przedmiot. Wówczas odsłania się tzw. rdzeń materiału, co może powodować konieczność wymiany uszkodzonej płytki. Warstwa szkliwiona jest mniej odporna na ścieranie, dlatego należy wybierać gres szkliwiony o wysokiej klasie ścieralności – niestety, w parze z jakością materiały idzie cena.